مراتب سه گانه توکل، تفویض و تسلیم

بر اساس آیات قرآنی هر چه ایمان شخص کامل تر شود، انسان خودش را بیش تر به خدا واگذار می کند. 1. مرتبه نخست ایمان شخص درمقام عمل، توکل است و این که انسان در کارهایش به خداوند اعتماد و توکل می کند تا کارهایش را پیش برد. پس هم کار را انجام می دهد و هم توکل دارد: فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ؛ پس هر گاه عزم بر کاری کردی پس بر خدا توکل کن؛ به راستی که خداوند متوکلان را دوست می دارد.(آل عمران، آیه 159)

2. مرتبه دوم ایمان در مقام عمل، تفویض و واگذاری امور و کارها به خداست. چنان که مومن آل فرعون می فرماید: وَ أُفَوِّضُ أَمْری إِلَی اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ؛ امرم را به خدا واگذار و تفویض می کنم به راستی که خداوند بصیر به بندگان است.(غافر، آیه 40)

3. مرتبه سوم، تسلیم است. در این مرتبه شخص خواسته ای ندارد و تسلیم محض خداوند است. خداوند در آیه 84 سوره یونس می فرماید: وَقَالَ مُوسَى یَا قَوْمِ إِن کُنتُمْ آمَنتُم بِاللّهِ فَعَلَیْهِ تَوَکَّلُواْ إِن کُنتُم مُّسْلِمِینَ؛ و موسى گفت: «اى قوم من، اگر به خدا ایمان آورده‏اید، و اگر اهل تسلیمید بر او توکّل کنید.» علامه طباطبایی در ذیل آیه می نویسد: تسلیم، مرحله کمال ایمان است. (المیزان، ج‌10، ص‌113‌-‌114) پس باید گفت که تسلیم برترین مرتبه از مراتب ایمان است.

/ 0 نظر / 15 بازدید