هنر پاسخ گويی ۲

 

چرا وبلاگ را برای کارت انتخاب کردی ؟

یکی از مهم ترین دلایل را باید توجه به مساله هماهنگی با دانش و گفتمان عمومی دانست. وقتی در جامعه ای زندگی می کنی که اینترنت مساله اساسی آن است و همگان به نحوی با آن ارتباط کاری و فکری و علمی دارند شما نیز به عنوان بخشی از جامعه مجبورید از آن استفاده کنید. این که از قدیم گفتند باید فرزند زمانه خود بود یعنی این که هم زمان شناس خوبی باید بود و هم از ابزار ها و روش هایی موجود در زمان و عصر خود باید خوب بهره گرفت. پیامبران نیز چنین خصلیتی داشتند . در زمان حضرت موسی سحر و جادو گفتمان غالب جامعه را تشکیل می داد و همه در پی این بودند که به این ابزار کارآمد و موثر دست یابند و در عصر حضرت عیسی مسیح نیز مساله و گفتمان حاکم مباحث و مسایل پزشکی بود که آن حضرت نیز به خوبی از این ابزارو روش جهت تبلیغ دینش بهره برد. در زمان پیامبر اصول خطاب و بیان مهم ترین ویزگی عصر ایشان بود که آن حضرت با آوردن کلام اعجازی قرآن همآورد طلبی کرد و دین اسلام را چنان تبلیغ کرد که تاکنون کسی نتوانسته به مقابله با ان برخیزد. پس استفاده از روش ها و ابزارهای هر عصری بهترین ویزگی مبلغ عصر شناس است. در زمانی شعر می توانست این کار را انجام دهد در زمانی داستان و در این عصر و زمانه ما فیلم و اینترنت و مانند آن.

از میان روش های موجود چرا وبلاگ را انتخاب کردید؟

هر کس توانایی های دارد. یکی سخنوری ماهر و استادی تواناست و یکی دیگر سناریو نویس و فیلم نامه نویس و یکی هم محقق . هرکس بر اساس ذوق و سلیقه و نیز توانایی و استعدادش کار می کند. هدف در همه صورت تبلیغ دین استو دفاع از ارزش ها و اصول و آموزه ها و گزاره های دینی . اسباب و ابزار فرقی نمی کند . تنها شرط در این جا مشروعیت ابزار است و ما از همه ابزارهای مشروع استفاده می کینم.

چرا منبر را انتخاب نکردید؟ چه ویزگی هایی در وبلاگ و اینتر نت است که در منبر نمی یابید؟

برای این که گستره اینترنت بیشتر و مخاطبان بیشتری را پوشش می دهد از این ابزار استفاده کردم. این ابزار به من کمک می کند تا مخاطبان بسیاری را در سرتاسر دنیا پوشش دهم و با اصول دین و ارزش ها ی انسانی و نجات بخش اسلام آشنا سازم. در حال حاضر نسل جوان در ایران و جهان به این وسیله ارتباطی روی اورده اند و من می خواهم از آن به بهترین شیوه برای تبلیغ دینم استفاده کنم. البته ناگفته نماند که منبر به جهت حضور و تماس و ارتباط مستقیم و تاثیر گذاری در روح و روان مفید تر و آثار آن پایدار تر است ولی خوب این ابزار جدید نیز ویزگی هایی دارد که نمی توان از آن چشم پوشید. این دنیای مجازی نیز خود به جهت گستره نفوذ آن جاذبه هایی دارد که مرا به سوی خودش کشیده است. اینترنت برایم سرگرمی نیست بلکه یک وظیفه است و حضورم را به عنوان یک وظیفه و باید شرعی توجیه می کنم.

چه چیزی شما را به سوی این ابزار کشانده است؟

یکی همان چیزی که گفتم . دیگر آن که روزی در یک جایی خواندم که یک جوان انگلیسی از طریق ارتباط اینترنتی با یک شیعه عراقی مسلمان شد. با ان که آن جوان خودش می گفت آن اندازه پای بند اسلام و مسایل ان نیست ولی اطلاعات جسته و گریخته ای را به یک مسیحی از اسلام می دهد که درهای یک زندگی جدید را به روی او می گشاید. من اقلا می توانم یک چنین کاری برای یک نفر دیگر در یک جای دیگر از این کره خاکی انجام دهم همین برایم خوب و با ارزش است.

استقبال از کارتان چگونه است؟

الحمدلله استقبال خوبی شد. هر چند که در اغاز کار با دشواری های مواجه شدم . صراحت بیان در اینترنت خود یک ویزگی است که باید آدم آن را خوب حفظ کند.

غیر مذهبی ها هم به وبلاگ شما سر می زنند؟

از طیف های مختلف می ایند و پرسش مطرح می کنند. گاه فقط شبهه است. یعنی می خواهند یک شبهه ای را مطرح کنند و به قول معروف حال گیری کنند. ولی از ان جایی که اسلام دین عقلانیت و احساس است. هیچ از اصول عقلانی و عاطفی کم نگذاشته است. هم از شریعت موسوی احکام عقلانی و قوانین و مقرراتش را دارد و هم از شریعت عیسی مسیح نیز عشق و عاطفه و محبتش را. از این رو هیچ کجا کم نمی آورد . اگر من پاسخگو کم بیاورم یکی دیگر است که بتواند پاسخ درست را بدهد. اسلام هم حق است و هم حق گو و هم حق مدار. از این رو هیچ گاه کم نمی اورد.

تنها پاسخگوی شبهه هستید یا حمله هم می کنید؟

اول تنها پاسخ می دادم ولی دیدم که بعضی که می ایند مشکل دارند. ازاین رو پیش از پرسش خودم شبهه طرح می کنم و پاسخ می دهم . اصولا دین اسلام هیچ ترسی از شبهات ندارد چون حق است. هرچه شبهات بیشتر مطرح شود این کف روی آب کنار می رود و آن اب زلال خودش را نشان می دهد. این شبهات فقط کاری که می کند این اب را به هم می زند تا حق و باطل از هم جدا شود. مرحوم شهید مطهری خوب می گفت که بگذارید شبهات مطرح شود تا اسلام خودش را چنان که هست به اهلش نشان دهد.

به زبان انگلیسی نیز می نویسید؟

بعضی از پرسش و پاسخ ها را به انگلیسی می نویسم . تعداد کمی از انگلیسی زبانان با ما ارتباط دارند واز ان جایی که فارسی زبانان بیشتر مراجعه می کنند روی زبان به فارسی فعالیت خود را متمرکز کرده ام.

چند وبلاگ را مدیریت می کنی؟

حدود 15وبلاگ را مدیریت می کنم . هر یک از این وبلاگ ها در حوزه های مختلفی از مباحث و مسایل است. البته به جهت حجم زیاد تنها برخی را به صورت روزانه مدیریت می کنم . بقیه را به صورت هفتگی یا ماهانه . از کجا چه خبر، ماجرهای عبرت انگیز، روایات اهل بیت ، معرفی نرم افزارهای قرانی ، اعجاز قرآن و مهدویت ازجمله مباحثی است که در این وبلاگ ها مطرح می شود. از همه مشکل تر مدیریت لینکستان فرقان است که کار طاقت فرسایی است به ویزه که الان دست تنهایم.

درباره از قرآن بپرس توضیحی بدهید؟

در این جا به مسایلی که درباره قرآن یا پیرامون آن اگر پرسش یا شبهه ای مطرح شود پاسخ می دهم. البته از آن جایی که در مرکز فرهنگ و معارف قرآن بیش از چهل و هفت هزار پرسش و پاسخ موجود است کمی کار حل شده است ولی به هر حال تلاش می کنم تا پرسش ها را با توجه به مخاطب تنظیم کنم.

درپایان اگر سخنی دارید بفرمایید؟

از شما تشکر می کنم به ویزه از سایت پرس و جو و ستاد پاسخگویی به مسایل دینی که این فرصت را برایم فراهم آورد. کسانی که می خواهند با ما تماس بگیرند می توانند به آدرس زیر مراجعه و پرسش و شبهه خود را مطرح کنند.

http//groups.yahoo.com/group/quranic623

http//SAEED623.PARSIYAR.COM.

/ 0 نظر / 13 بازدید